تبلیغات
موبایل - بررسی پتنت جدید آیفون با بدنه پلاستیکی: اپل دقیقاً چه چیزی را ثبت کرده؟

چند حقیقت، واضح و عیان است. نخست اینکه اپل نیازمند فروش آیفون های بیشتر است (تخمین زده می شود که یک آیفون ارزان می تواند 6.5 میلیارد دلار به فروش اپل بیفزاید). دوم اینکه بازار سرمایه هنوز هم "یک چیز دیگر" می خواهد تا هیجان زده شود. سوم اینکه در استودیوی طراحی کوپرتینو، یک آیفون ارزان با بدنه ای از جنس پلاستیک در دست توسعه است و چهارم اینکه عده زیادی منتظر این روز بودند تا با تعجب و کنایه بنویسند "اپل مستطیل پلاستیکی را هم پتنت کرد!؟" به نظر می رسد ثبت پتنت برای آیفون، با جنجال پیوند خورده. بنابراین لازم دیدیم نگاهی عمیق تر به پتنت جدید اپل داشته باشیم.

تصاویر بالا از داخل پتنت به ظاهر کم حرف شماره 8,364,032 استخراج شده و قسمت جلو و عقب "یک دستگاه الکترونیکی کوچک" را نشان می دهد که در نگاه اول می توان این مشخصات را از آن دریافت: «یک آیفون بدون دکمه Home در جلو، بدون دوربین جلو برای مکالمه تصویری، مجهز به دوربین عقب و برخوردار از بدنه ای از جنس پلاستیک شفاف.» به نظر می رسد بدنه دستگاهی که در این پتنت مشاهده می شود، از یک قاب یکپارچه پلاستیکی تهیه شده.

اما این یک پتنت مهندسی هم است و نه فقط یک پتنت طراحی در رابطه با آیفون ارزان پلاستیکی! عنوان اصلی پتنت این است: «پوشش محافظتی جدا کننده نور برای یک دستگاه الکترونیکی با اندازه کوچک» و در چکیده این پتنت 21 صفحه ای -که در انتهای همین مطلب برای دانلود قرار گرفته- آمده است:


یک دستگاه قابل حمل که دارای دوربین عقب و نمایشگر در جلو است و حداقل، یک لایه محافظتی، صفحه نمایش لمسی شامل چندین بخش قرار گرفته در زیر چندین لایه به هم پیوسته، نمایشگر برای پخش تصاویر، و یک بدنه تخت برای پشتیبانی از بخش نمایشگر را دارا است. در این طرح تجسمی، پوشش محافظتی می تواند دور بدنه را فرا گرفته و حداقل بخشی از پشت دستگاه را نیز پوشش دهد بدون اینکه تأثیری روی فرآیند ثبت عکس توسط دوربین پشتی بگذارد.
اپل این پتنت را 12 ماه قبل به ثبت رسانده و 6 روز پیش با پذیرش نهایی به نام 4 تن از مهندسین شرکت به تأیید رسیده و حقوق آن متعلق به اپل است. توضیحات در مورد طرز ساخت پوشش لنز دوربین در عقب نیز جالب است:
1. دریافت کردن بدنه ای که برای یک دستگاه الکترونیکی کوچک ساخته شده.
2. ساخت یک دریچه در بدنه مذکور که به نور دریافتی از منبع امکان می دهد یک شیء را به نمایش در آورد طوری که حداقل بخشی از نور دریافتی، به عقب بازتابانده شود و توسط لنز دستگاه برای عکس گرفتن، ثبت گردد.
3. ارائه یک مکانیسم سد کردن نور که "نور ساطع شده از منبع و بازتاب داده شده توسط هر شیء دیگری" را از رسیدن به لنز دوربین باز بدارد.

2-4-2013 10-43-57 AM.jpg

پتنت اپل از دید فنی، چیزی متفاوت از محصولاتی که تاکنون در بازار دیده ایم را شامل می شود و به نظر می رسد یک پلاستیک بی کیفیت و معمولی را در آیفون ارزان شاهد نباشیم. در عین حال می توان گفت که اگر پوشش روی نمایشگر و روی لنز دوربین عقب یکسان باشد، امکان وجود دوربین جلو نیز هست -مگر اینکه برای کاهش قیمت نهایی آن را حذف کرده باشند.

اما در مورد دکمه Home نمی توان به طور قطع چیزی گفت. اپل پتنت طراحی مربوط به آن را قبلاً ثبت کرده و در اختیار دارد، بنابراین شاید به همین دلیل آن را در پتنت فعلی نیاورده. شاید هم برای ساده سازی مهندسی داخلی دستگاه، دکمه Home را حذف و آن را با دکمه ای در کنار یا جسچرهای لمسی جایگزین کند. نظر شما چیست؟

  دانلود: فایل کامل پتنت اپل با حجم 500 کیلوبایت