تبلیغات
موبایل - جنرال الکتریک و چاپ سه بعدی قطعات موتورهای جت


چندی پیش شرکت هوانوردی جنرال الکتریک (که بخشی از بزرگترین مجموعه صنعتی دنیا، GE است) به طور محرمانه کمپانی Morris Technologies را خریداری کرد. موریس در زمینه مهندسی ابزار دقیق فعالیت می کند و با ۱۳۰ کارمند در حومه شهر سینسیناتی آمریکا قرار دارد. اما هدف از این کار چه بوده است؟

موریس تکنولوژیز پیش از این سرمایه گذاری هنگفتی را در زمینه تجهیزات چاپ سه بعدی انجام داده و قرار است در آینده قطعات کوچکی از موتورهای جت را به صورت پرینت 3D تامین نماید.

این شرکت از تعدادی ماشین چاپ سه بعدی بهره می برد که همگی آنها از شیوه توصیف دیجیتالی برای تولید نمونه فیزیکی اشیاء به صورت لایه به لایه استفاده می کنند. تکنولوژی چاپ سه بعدی مورد استفاده در موریس، ذوب لیزری است. این شیوه شامل پخش یک لایه نازک از پودر فلزی بر روی یک پلتفرم ساخت و سپس گداختن این مواد با اشعه لیزر است. و این فرآیند تا شکل گیری کامل شیئ مورد نظر ادامه می یابد. ذوب لیزری با انواع مختلف فلزات قابل استفاده است که می تواند شامل اجزای ساخته شده از تیتانیوم ویژه صنایع هوایی هم باشد.

یکی از جذابیت های این شیوه ساخت قطعات، صرفه جویی در مصرف مواد اولیه است. به جای ساخت اجزا از مواد مذاب که باعث هدر رفتن بخش زیادی از ماده اولیه می شود، در این شیوه تنها از میزان دقیق ماده ای که برای شکل دهی قطعه مورد نیاز است، استفاده می شود. قطعات چاپی همچنین سبک تر از قطعات ریخته گری هستند، که به معنی صرفه جویی قابل توجهی در مصرف سوخت ماشین تولیدی از آنها است.

پیش از این صنایع زیادی از چاپ سه بعدی جهت تولید نمونه های اولیه محصولات شان استفاده می کرده اند، زیرا این شیوه ارزان تر و قابل انعطاف تر از به کار گرفتن استادان مدل ساز برای تولید مدل ها است. اما اکنون این تکنولوژی به درجه ای از تکامل رسیده که چاپ سه بعدی برای تولید محصولات نهایی هم مورد استفاده قرار گیرد.

قرار است قطعات چاپ شده توسط موریس تکنولوژیز، در تولید موتور جت LEAP مورد استفاده قرار گیرند. تولید این موتور جت یک همکاری مشترک میان هوانوردی جنرال الکتریک و یک شرکت فرانسوی است.

شما آینده چاپ سه بعدی و تولید کالاهای مصرفی با این شیوه را چگونه می بینید؟