تبلیغات
موبایل - شنیده‌ها: سامسونگ دیگر تأمین کننده باتری آیپد و مک‌بوک نیست

خبرهای تأیید نشده حاکی از آن است که اپل از مدتی قبل و در پی توقف تأمین باتری از سوی سامسونگ SDI (بخش فرعی تولید باتری سامسونگ) که مشخص نیست به خاطر پایان قرارداد بوده یا موردی دیگر، تولید باتری محصولات دو خانواده آیپد و مک‌بوک را به کمپانی های Amperex Technology Limited و Tianjin Lishen Battery سپرده که هر دو چینی هستند. اگر خبر صحت داشته باشد، این جدیدترین قسمت از درگیری های سریالی بین دو کمپانی است.

اپل و سامسونگ بیش از 90٪ از سود بازار تلفن‌های هوشمند را می‌بلعند، یعنی به عبارت دیگر تنها کمپانی‌هایی هستند که سود جدی از این بازار بزرگ کسب می‌کنند و همه نیز می‌دانیم که آینده کامپیوترهای شخصی، دستگاه‌های موبایل هستند. بنابراین تمام درگیری‌های این دو کمپانی حول این محور می‌چرخد و میزان تنش نمی‌توانست از این بالاتر باشد. آنها قطعاً دست از تعقیب قضایی یکدیگر نیز بر نخواهند داشت.

با وجود منازعات جاری، تیم کوک در گزارش تلفنی اخیر پیرامون مسائل مالی اپل، سامسونگ را یکی از تأمین کنندگان اصلی اپل خواند و از این رو انتظار می‌رود که لااقل در کوتاه مدت و تا پایان یافتن قراردادهای فعلی، به ناچار طرفین با یکدیگر رابطه داشته باشند. همان‌طور که می‌دانید سامسونگ خدمات تولید چیپ را به اپل ارائه می‌کند و همچنین تأمین کننده پنل نمایشی برخی محصولات آن است.

اما آیا گریزی از مشکلات اخیر دو کمپانی پیرامون بحث تأمین قطعه و مشارکت سامسونگ در زنجیره تأمین و تولید اپل نبود؟ باید گفت خیر. همان‌طور که ذکر شد، اینها درگیری‌های فرعی است، بحث اصلی رقابت دو کمپانی در بازار بسیار پر سود تلفن هوشمند است که همه چیز را تحت تأثیر قرار داده. اپل 500 میلیون دلار خرج بومی سازی طراحی چیپ‌های سری A محصولات موبایل خود کرد زیرا خوب می دانست که باید هر چه سریع‌تر در این حوزه حیاتی به استقلال برسد ولی گویا اپل به این هم راضی نیست و در صدد انتقال تولید به کمپانی TSMC و کمپانی‌های دیگر است.

از طرف دیگر سامسونگ ظرفیت‌های بسیار بالا، مقرون به صرفه و متمرکزی برای تولید قطعات دارد که اپل در جای دیگری نمی‌تواند آنها را یکجا پیدا کند و از این رو چاره‌ای جز ایجاد تنوع در زنجیره تأمین قطعه نیست که خود نیازمند یک مدیریت دقیق برای کاهش اثرات منفی این انتقال است. به هر حال این بازی را خود اپل شروع کرد.

با وجود تند شدن شیب درگیری و جدایی اپل از سامسونگ، قراردادهای پر منفعت با سامسونگ و نیاز اپل به این کمپانی کره‌ای برای تولید انبوه در حجم چند ده میلیونی و بعضاً چند صد میلیونی قطعات، باعث شده که تغییرات به کندی صورت بگیرد. سامسونگ نیز برای به حداکثر رساندن ظرفیت تولید خود بعد از مهاجرت اپل به دیگر کمپانی‌ها، باید به فکر جایگزین باشد که البته بخش بزرگی از آن را افزایش تولیدات خود کمپانی در بخش تلفن‌های هوشمند جبران خواهد کرد؛ پیش بینی می‌شود که سامسونگ در سه ماه پایانی 2012 نزدیک به 60 میلیون تلفن هوشمند در بازار توزیع کند.

چشم انداز این رابطه در هیچ زمانی منفی تر از اکنون نبود و بعید است که سازشی سر بگیرد.